OZ Pour ART

TEMPUS FUGIT. PREMENY STUPAVY, časť 17/24

Pre dnešného obyvateľa Stupavy je už ťažšie lokalizovať záber z Hlavnej ulice na historickej pohľadnici. Centrum Stupavy v minulosti tvoril široký otvorený priestor, bez vymedzenia chodníka a cesty. Ľudia sa mohli nerušene prechádzať sem a tam, konskému povozu sa dalo včas vyhnúť. Automobil bol v tom čase v Stupave úplnou raritou.

Fotograf si mohol svoj ťažký fotoaparát na drevených nohách postaviť rovno do stredu ulice a nerušene sa venovať svojej práci. So zvedavou ochotou mu dedinčania pózovali pred objektívom. Dnes už fotoaparát na Hlavnej ulici žiaden vzruch nespôsobil a fotografovanie z Hlavnej ulice nebolo bez rizika.

Stredom ulice sa v minulosti vinuli dva rady gaštanov vysadených v roku 1908. Medzi nimi tiekol plytký úzky potok, prechod umožňovali na viacerých miestach drevené lávky. V exponovanom mieste pri vyústení Mlynskej ulice (na obrázku vpravo) bol širší klenbový tehlový most, stabilný aj pre konské povozy.

Fotograf v minulom storočí zachytil už neexistujúce nízke domy na ľavej strane fotografie. Dnes na ich miestach stojí predajňa potravín COOP Jednota a poschodová budova, v ktorej sídli Slovenská pošta. Poschodový dom za ňou je pamiatkovo chránená šľachtická kúria. Svoj vzhľad za celé storočie nezmenila a preto je spoľahlivým identifikačným bodom pri porovnaní záberov.

Predstavenstvo obce už v minulosti dbalo na osvetlenie centrálnej časti Stupavy, kde sa nachádzala “obchodná zóna”. Jednu z týchto verejných lámp vidno na snímke v strede. Domy v popredí napravo slúžia dodnes ako obchodné prevádzky, zmenili sa len majitelia a ponúkaný sortiment. Napríklad v bývalom obchode Adolfa Reicha (na obrázku celkom vpravo) je dnes herňa.

Milan Greguš

69207347_2676995152312126_1499256281397985280_n