OZ Pour ART

TEMPUS FUGIT. PREMENY STUPAVY, časť 20/24

Nádvorie stupavského kaštieľa sa na východnej strane otvára do upraveného krajinárskeho parku. V tesnej blízkosti je situovaný rybník s nepravidelným pôdorysom a malým umelým ostrovčekom. Chodníky v popredí na historickej pohľadnici lemovali trávnaté plochy s okrasnými drevinami. V letných mesiacoch sem umiestňovali aj teplomilné rastliny zasadené vo väčších drevených kvetináčoch.V zimnom období kvetináče aj s rastlinami previezli do neďalekého trojdielneho vykurovaného skleníka, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti parku.

Oddych s malebným výhľadom na jazierko si mohlo panstvo vychutnávať z vyvýšenej krytej terasy. Vidno ju v pozadí pod vežičkou, čelnú stenu tvoria iba podperné stĺpy s nízkym balustrovým zábradlím. Časť mozaikovej dlažby na terase, ako aj drevený obklad stropu zostali zachované do dnešných čias.

Steny kaštieľa pokrýval miestami popínavý brečtan a vizuálne ho tak spájal s okolitou prírodou. Napriek obnove fasád kaštieľa, výmeny okien a strešnej krytiny v roku 2007, ťažko hľadáme v súčasnej fotografii bývalú krásu. Mlatové chodníky miestami nahradil asfalt a dlažba, preč je umelecky kovaná brána, rozpadávajú sa aj murované stĺpy plotu oddeľujúce nádvorie od parku. Minulosťou sú aj starostlivo udržiavané dreviny a trávnikové plochy. Za pozornosť stojí aj častý novodobý neduh – nevhodná výsadba zelene, ktorá po čase zakrýva výhľad na architektúru objektu. Takúto chybu záhradníci grófa Károlyiho nerobili…

Napriek tomu kaštieľ aj park nestratili svoje čaro. Stále zostávajú najvýznamnejšou dominantou Stupavy, oázou zelene a pokoja uprostred mesta.

69227799_2696657503679224_2419956755510329344_n