OZ Pour ART

TEMPUS FUGIT. PREMENY STUPAVY, časť 23/24

Pohľadníc Stupavy z vtáčej perspektívy nebolo v minulosti veľa, rovnako ako aj dnes. Pre svoj nevšedný pohľad boli obľúbené medzi vtedajšími súčasníkmi, z rovnakého dôvodu ich vyhľadávajú aj dnešní zberatelia. Fotograf pre svoj záber zo začiatku dvadsiateho storočia neváhal vyliezť na vežu mástskeho kostola. Ten, na rozdiel od stupavského, nemal ochodzu a tak záber zrejme zhotovil cez drevené žalúzie na okne zvonice. A možno len využil rovnakú situáciu ako fotograf Michal Kalnický, keď pre záber z výšky využil lešenie pri oprave fasády veže kostola v roku 2008. Ktovie?

Staršia snímka spred vyše sto rokov dokazuje pomerne malú zástavbu obce, ktorú dnes na západe a východe ohraničuje Záhradná a Marianská ulica. Vľavo v popredí vidno pôvodnú barokovú budovu panského špitála z roku 1753. Nachádzala sa v ňom aj kaplnka, nad ktorou bola umiestnená zvonová vežička. Budova bola v roku 1924 prestavaná a odvtedy slúži celkom inému účelu. Je v nej zriadený hostinec, ktorý Stupavčania nazývajú “U Maroša”, podľa priezviska jeho medzivojnového vlastníka a hostinského.

Na novšej fotografii nápadne a rušivo pôsobí zástavba výškových panelových domov. Pri výstavbe sídliska prišla Stupava nielen o desiatky rodinných domov a záhrad, ale vytratil sa aj pocit súkromia obyvateľov rodinných domov v ich širšom okolí.

Milan Greguš