OZ Pour ART

TEMPUS FUGIT II. Premeny Stupavy, časť 14/28

Výstavu s názvom Tempus fugit po prvý raz usporiadalo občianske združenie Pour Art v roku 2010. Koncept prezentácie starých fotografií v konfrontácii so súčasnými zábermi sa stretol so záujmom verejnosti. Už pri realizácii prvej výstavy, kde sme prezentovali zmeny ulíc a budov, sme uvažovali o pokračovaní cyklu. V roku 2013 sme sa rozhodli ukázať v porovnávacích záberoch zmeny v našom každodennom živote. Autorom všetkých nových fotografií je stupavský fotograf Milan Kekeňák.

Mnohé nám zovšednelo, prešlo výraznou zmenou alebo stratilo spoločenský význam. Dve krvavé svetové vojny zmietli honor a eleganciu, ktorú dodávala mužom uniforma. Preč sú slávnostné chvíle skupinových fotografií. Na Malackej ceste sa už zvonivým cinkaním neozýva cementárska lanovka. Naopak, prekvapí nás, ak stretneme na ceste alebo na poli koňa. Majiteľa stupavského kaštieľa nahradil riaditeľ domova dôchodcov. Noblesa sa vytratila, preriedil sa zbor dobrovoľných hasičov, zeleň nahrádza asfalt a dlažba.

Nezmenil sa však človek vo svojej podstate. Stále potrebuje tvoriť, pracovať, hrať sa a zabávať. Možno sa zmenili kulisy, možno len vkus či móda, a možno vôbec nič.

Milan Greguš

Koncepcia výstavy: Milan Greguš, Milan Kekeňák

Realizácia výstavy: občianske združenie Pour Art, 2013

Miesto: stupavská synagóga

Súčasné fotografie: Milan Kekeňák

Grafické spracovanie: Martin Muráni

Technická realizácia: Martin Muráni, Ivan Klas

14